İngiltərədən £2.85 -dən başlayan qiymətlərlə çatdırılma! qiymətlərlə çatdırılma!
2021-ci ilin yanvar ayından etibarən Azərbaycanda xaricdən gətirilən məhsulların gömrükdə bəyan edilməsi prosesi daha şəffaf və sürətli olub. Smart Customs tətbiqi vasitəsilə hər bir sifarişin gömrükdə bəyan edilməsi mütləqdir. Bu məqalədə Smart Customs-da qeydiyyat prosesini necə həyata keçirə biləcəyinizi addım-addım izah edəcəyik.
Smart Customs tətbiqi gömrük proseslərini sadələşdirən bir sistemdir. Bu tətbiq, elektron ticarətin şəffaflığını artırır və məhsulların gömrükdə qeydiyyatdan keçməsini təmin edir. Bəyan edilməmiş bağlamalar Azərbaycana daxil edilə bilməz, bu səbəbdən hər bir sifarişin bəyan edilməsi vacibdir.
Smart Customs beyan etmək üçün qeydiyyat tamamlandıqdan sonra bağlamanızı bəyan etmək vacibdir. Bunun üçün:
Bağlamalarınız bəyan edilmədiyi halda onların gömrükdən keçirilməsi mümkün deyil.
Gömrükdə məhsulların düzgün bəyan edilməsi üçün identifikasiya nömrəsi tələb olunur. Bu nömrə, hər bir vətəndaşın fərdi məlumatlarını təsdiq edən xüsusi bir koddur. Identifikasiya nedir sualına cavab olaraq, bu kodun gömrük əməliyyatları zamanı əsas tələb olduğunu vurğulamaq olar. Qeydiyyat zamanı bu nömrədən istifadə edərək smart customs beyanname yaratmaq mümkündür.
Bağlamalarınız bəyan olunduqdan sonra, gömrük rəsmiləşdirilməsini tamamlayaraq çatdırılmanı həyata keçirmək mümkündür. Bağlamanız "bəyannamə təsdiqləndi" statusunu aldıqdan sonra məhsul Azərbaycana gətirilir.
Bağlamalarınızın tam məlumatı və statusu barədə məlumatları smart customs tətbiqi vasitəsilə izləyə bilərsiniz.